Встановлення вентиляції на тваринницьких фермах
Встановлення вентиляції для тваринницьких ферм. Розрахунок вартості робіт із встановлення вентиляції тваринницьких ферм. Найкращі ціни та гарантія якості
Підвищення продуктивності сільськогосподарських тварин можна досягти різними способами. Найбільш ефективним є створення сприятливого мікроклімату в приміщеннях, де утримуються тварини. Сприятливий мікроклімат досягається різними способами, але найпростіший це облаштування професійної вентиляції.
Необхідність вентиляції повітря на фермі
Тварини у закритому приміщенні змушені дихати повітрям, насиченим випарами. Це викликає низку негативних для здоров'я та продуктивності наслідків. Через неякісну вентиляцію у поголів'я погіршується обмін речовин, підвищується ймовірність виникнення захворювань.
Встановлення вентиляції вирішує низку проблем, зокрема:
- поліпшується мікроклімат у тваринницькому приміщенні;
- якість здоров'я та тривалість життя тварин підвищуються;
- вага, зростання, продуктивність поголів'я кидаються вгору.
Таким чином, встановлення вентиляції дозволить фермеру заощадити на лікуванні тварин, на дорогих підживленнях та знизити відмінок худоби
Санітарно-гігієнічне значення вентиляції тваринницьких приміщень
Вентиляція приміщень допомагає не лише знизити витрати фермера, зменшивши загибель поголів'я, а й дозволяє дотримати ряд санітарно-гігієнічних вимог до температурно-вологісних параметрів. Зоотехнологічні вимоги, що пред'являються до проектування ферм, спрямовані на забезпечення гігієнічних, ветеринарно-санітарних вимог та на підвищення якості продукції. Тварини, яких містять у сирих, холодних, невентильованих приміщеннях, схильні до небезпечних захворювань, які також впливають на здоров'я людини.
Правильне проектування тваринницьких об'єктів та оснащення вентиляційними системами запобігає випадкам захворювання на небезпечні віруси і як наслідок підвищує якість та безпеку тваринної продукції. Також фермеру не варто забувати про можливі санкції з боку наглядових органів, які регулярно проводять виїзні перевірочні заходи, а за результатами виписують великі штрафи.
Вимоги до вентиляції для тваринницьких ферм
Вентиляція на тваринницькій фермі повинна мати достатню потужність, щоб забезпечувати теплоповітряний обмін та підтримувати необхідний газовий склад.
До нормованих параметрів відносять:
- рівень діоксиду вуглецю та загальну загазованість;
- вологість;
- теплоблишок;
- запиленість.
Якісна вентиляція, створюючи рухливість повітря, дозволяє контролювати рівень наведених параметрів і не допускає утворення стійких зон забрудненого повітря. Обов'язковою вимогою є помірний температурно-вологісний режим, що визначається залежно від виду сільськогосподарських тварин. Наприклад, при утриманні свиней потрібно обмін повітря не менше ніж 50% нижньої зони, а корів 30%. Фахівці зазначають, що для молодняку та зрілих тварин потрібні різні параметри температури та вологості, а отже, система вентиляції має бути регульованою та розділеною на зони.
Робота вентиляції на фермі в різні пори року
Встановлено, що залежно від сезону у тваринницькому приміщенні змінюється мікроклімат. Фахівці зазначають, що перепади тепла, вологи та загазованості залежать від погодних умов. Вплив цих параметрів на тварину також залежить від сезону. Наприклад, власникам птахоферм потрібно пам'ятати, що якщо на вулиці 30 градусів нижче за нуль, найбільш небезпечна підвищена вологість. При температурі вище мінус 10 градусів небезпека становить тепло.
Вентиляційна система має регулюватися посезонно з урахуванням:
- видового складу ферми;
- статевих груп худоби, що мешкають у приміщенні.
Тому регулювати вентиляцію потрібно так, щоб знизити небезпечний фактор для кожної групи тварин.
Основний спосіб регуляції тепла, вологи та загазованості це швидкість циркуляції повітря. Для утримання свиней в літній період рекомендують встановлювати швидкість 0,2 м/сек, а в зимовий 0,1 м/сек. Якщо температура піднімається вище 22 градусів, циркуляцію повітря збільшують до 0,5 і до 1,0 м/сек.
Зазначається, що можливість регулювати повітрообмін у різні пори року — перша, про що варто подбати при проектуванні вентиляції. Якісна вентиляційна система втратить свої переваги, якщо не відповідатиме заданим вимогам.
Подача та витяжка повітря у тваринницьких комплексах
Серед способів організації вентиляційних систем виділяють:
- природна вентиляція;
- штучну вентиляцію;
- змішану.
Природна вентиляційна система передбачає повітрообмін за рахунок негерметичності приміщення. Отвори, пори, щілини використовуються для вентиляції приміщення без встановлення додаткового обладнання. Через різницю тиску на вулиці та в приміщенні виникає тяга, яка сприяє руху повітряних мас.
Недоліком такого способу вентилювання є неможливість контролювати циркуляцію повітря. Природна вентиляція не зможе забезпечити рівень вологості та тепла в залежності від пори року. Нерідко приміщення для тварин будують із матеріалів з високим термічним опором, у яких природна вентиляція зможе функціонувати лише за пропорційному співвідношенні поголів'я та кубатури.
Штучна вентиляція поділяється на види залежно від способу спонукання руху повітря на: штучну та природну. Штучну вентиляцію з природною подачею або відтоком повітря також називають змішаною. Природне спонукання повітря може здійснюватися за рахунок труб або їх використання.
Безтрубна вентиляція здійснюється за допомогою:
- відкритих вікон (фрамужна вентиляція);
- отвори в стінах, заповнених пористим матеріалом (горизонтальна вентиляція);
- особливий пристрій даху (жалюзійно-ліхтарна вентиляція).
Вентиляція такого типу не підходить для великих густонаселених приміщень, але може використовуватися для окремих невеликих кімнат.
Використання труб при природному спонуканні повітря вважається ефективнішим, ніж попередній спосіб. Ефективність системи знижується при зміні температурного режиму та встановленні його нижче 13 градусів. Як тільки на вулиці холоднішає, температура в приміщенні падає до гранично низьких показників і вентиляцію доводиться обмежувати. За таких умов можливе утворення повітряно-застійних явищ.
Найбільш ефективною вважається вентиляція зі штучним припливом та відтоком повітря, оскільки вона не залежить від перепадів температур та інших умов. Штучна вентиляція буває декількох видів, кожен з яких має свої переваги та недоліки.
- Канально-секційна припливно-витяжна система вентиляції функціонує за рахунок припливу повітря по поздовжніх каналах, які мають під годівницями. Успішно використовують систему обладнання корівників.
- Система вентиляції з механічним спонуканням та підігрівом повітря. Прогріте повітря подається в нижню частину приміщення, а забруднене видаляється через механічну витяжку, встановлену під підлогою. Така система рекомендована для встановлення у свинарниках маточниках.
- Вентиляція з реверсивними вентиляторами, встановленими в шахтах, підходить для свинарських комплексів і ферм, що містять велику рогату худобу.
Нагрівання повітряного потоку
У холодну пору року припливне повітря необхідно підігрівати. Для цього можна придбати калорифери чи вентиляційно-опалювальні системи. Вони встановлюються на шляху припливу повітря і доводять його до потрібної температури.
Крім спеціального обладнання можна спочатку запропонувати оснастити ферму теплообмінною системою вентиляції, наприклад, за системою В.А. Турушева. За допомогою вентиляторів повітря подається до теплообмінників, які розташовуються під перекриттям. Тепле повітря зовні теплообмінників викликає конденсацію через перепад температур, а холодне повітря, що надійшло в теплообмінник, прогрівається і подається тваринам. За словами фахівців, використання цієї системи дозволяє скоротити витрати енергії в 30 разів і підвищує продуктивність тварин на 20%.
Зменшення шуму
Система вентиляції, на жаль, видає шум, що позначається несприятливо як на фізичному стані тварин, так і на їхній продуктивності. Завдання фермера мінімізувати цей вплив.
Для того, щоб знизити шум від вентиляції, використовують такі методи:
- встановлення систем амортизації на вібруючі агрегати;
- винос шумних пристроїв в окремі відсіки, їх шумоізоляція;
- своєчасне технічне обслуговування рухомих систем вентиляції для коректної роботи.
Акустичний фон дуже важливий для здоров'я тварин. Дослідники зазначають, що дратівливий виробничий шум тварини переносять гірше, ніж голод.
Вплив вентиляції на мікроклімат приміщення та тварин
Правильно організована вентиляція ліквідує зайву вологість, теплота випромінювання, створюючи якісний мікроклімат у приміщенні. Сільськогосподарські тварини чуйно реагують на ці чинники. Наприклад, корови відчувають тепловий стрес при зайвій спеці та вологості. Залежно від рівня теплового стресу знижується продуктивність. Тому в корівнику має бути прохолодне, чисте та сухе повітря. Вентиляційна система має позитивний вплив на продуктивність і здоров'я тварин, підвищується приріст ваги у молодняку, надої та прирости ваги у дорослих продуктивних тварин.